تغییر عوارض صادراتی برخی مواد معدنی

WhatsApp Image 2020 01 23 at 23.27.31

✅ دنیای اقتصاد : عوارض صادراتی برخی از مواد معدنی و صنایع معدنی تغییر کرد.
🔴 رضا رحمانی در نامه‌ای خطاب به رئیس کل گمرک ایران این تصمیم را در راستای رونق بخشیدن به تولید داخل و ایجاد ارزش افزوده در کشور دانسته و اعلام کرده که با در نظر گرفتن وضعیت تولید، همچنین تامین شدن      نیاز صنایع داخلی و به منظور افزایش توان صادراتی در راستای رونق بیشتر معادن کشور، مقرر شده عوارض صادراتی موضوع مصوبه سوم شهریور ماه ۹۸ کارگروه هماهنگی سیاست‌های صادراتی اصلاح شود.

🔴 بر این اساس عوارض سنگ مس و کنسانتره آن از ۱۰درصد به ۵درصد اصلاح می‌شود. عوارض سنگ کروم و کنسانتره آن از ۲۵درصد به ۱۰درصد اصلاح می‌شود. عوارض سنگ سرب و کنسانتره آن از ۲۰درصد به ۱۲درصد اصلاح می‌شود. عوارض سنگ روی و کنسانتره آن از ۲۰درصد به ۱۲درصد اصلاح می‌شود. در عین حال در این نامه به این موضوع اشاره شده که با هدف تامین نیاز صنایع ذوب فولاد کشور ۱۰درصد عوارض بر صادرات آهن اسفنجی از تاریخ دهم بهمن ماه اعمال می‌شود.
  🔴 در همین رابطه، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت در حاشیه دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران  گفت: تمام تلاش ما معطوف به کاهش بخشنامه‌هاست ولی متناسب با شرایط روز و تحریم‌های اعمال‌شده، در مواردی این امر غیر قابل اجتناب است.
🔴 جعفر سرقینی اضافه کرد: هدف اصلی تحریم‌ها زمین‌گیر کردن صنعت فولاد و حتی معادن ما است؛ بنابراین برای حفظ تعادل در این بخش و همچنین استمرار تولیدات باید تصمیمات متناسبی را اتخاذ و اعمال کنیم، در غیر این صورت صنایع کشور آسیب جدی خواهند دید. وی ادامه داد: ما برای سازگاری با شرایط تحمیلی، تصمیمات مقتضی را در نظر می‌گیریم و خوشبختانه با وجود همه چالش‌ها امروز شاهد این هستیم که هم در تولید و هم در صادرات موفق عمل کردیم و آمار کاملا افزایشی هستند. وی در مورد ضرورت توسعه اکتشافات معدنی و شناسایی پهنه‌های جدید معدنی در کشور تصریح کرد: با رویکرد ویژه وزارت صمت در این بخش، خوشبختانه شرکت‌های متعددی در این حوزه سرمایه‌گذاری انجام داده‌اند و آمارها موید این است که ذخایر فلزی کشور در این مدت، به میزان دو برابر قبل افزایش داشته است.
🔴 سرقینی اظهار کرد: اکتشافات تکمیلی روی برخی پهنه‌های مستعد هم اکنون از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در حال انجام است.
🔴 وی درخصوص تاثیرات اعمال عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن در افزایش تولید محصولات فولادی و فولاد کشور گفت: سال‌های ۹۱ و ۹۲ و سال ۹۳ و سال‌های پیش از آن آمار‌ها نشان می‌دهد که به‌طور متوسط سالانه بالغ بر ۲۳ میلیون تن سنگ آهن خام از کشور صادر شده است که با اعمال عوارض، در ۹ ماهه امسال کل صادرات سنگ آهن خام ایران به ۴ میلیون تن رسیده است.
منبع: دنیای اقتصاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تاریخچه شهر

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر بزرگ‌ترین شهر منطقه شمال غرب کشور و قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.این شهر به‌دلیل جای‌دادن بسیاری از کارخانجات مادر و بزرگ صنعتی در خود و نیز وجود بیش از ۶۰۰ شرکت قطعه‌ساز در آن، دومین شهر آلوده و نیز دومین شهر صنعتی کشور پس از تهران به‌شمار می‌رود و به‌دلیل صنعتی‌بودن، یکی از مهم‌ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران محسوب می‌شود. 

اطلاعات تماس

    تلفن دفتر : ۰۴۱۳۵۲۴۲۱۹۶ - ۰۴۱۳۳۵۲۳۵۳۶۵

    تلفکس : ۰۴۱۳۵۲۴۲۱۹۶

    آدرس:

    تبریز، خیابان مدرس ، ساختمان سیمرغ، پلاک ۲۰۲،

    طبقه چهارم، واحد ۱۶،

    کد پستی: ۵۱۳۶۹۹۸۹۳۳

    ایمیل :  info@amsazarbaijan.com